» مقالات تجارت الکترونیک » بازاریابی اینترنتی » استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

5565  تعداد بازدید  |  دوشنبه 17 آذر ماه 1399

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ اگر می خواهید کسب و کار خود را به صورت آنلاین گسترش دهید ، باید با یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ حرکت کنید. یک استراتژی حرفه ای دیجیتال مارکتینگ باعث می شود که ترافیک بیشتری به سمت پایگاه اینترنتی شما جاری شود، این یعنی مشتری بیشتر، فروش بیشتر و درآمد بیشتر.

 

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟
اگر می خواهید کسب و کار خود را به صورت آنلاین گسترش دهید ، باید با یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ حرکت کنید. یک استراتژی حرفه ای دیجیتال مارکتینگ باعث می شود که ترافیک بیشتری به سمت پایگاه اینترنتی شما جاری شود، این یعنی مشتری بیشتر، فروش بیشتر و درآمد بیشتر. بنابراین همیشه یادتان باشد که اصلی ترین موضوع در کل مباحث دیجیتال مارکتینگ افزایش ترافیک وب سایت شماست. در نتیجه موفقیت در سایر اجزای دیجیتال مارکتینگ مثل صفحات اینستاگرام، کانال های یوتیوب یا آپارات و غیره جزو هدف اصلی دیجیتال مارکتینگ نیست ولی در راستای نیل به هدف اصلی است.  افرادی هستند که فقط از بخشی از دیجیتال مارکتینگ کسب درآمد میکنند، درست است که آنها در حوزه ای از دیجیتال مارکتینگ مشغول به بهره برداری هستند . ولی نشان دهنده این  معنی نیست که از کل مفاهیم دیجیتال مارکتینگ بهره میبرند. امیدواریم در ادامه مباحث این موضوع روشن تر بیان شود.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چگونه می توانیم یک استراتژی بازاریابی ایجاد کنیم؟

در این مطلب، ما خواهیم فهمید که یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه می توانید یک برنامه عملیاتی موفق دیجیتال مارکتینگ ایجاد کنید. اگر به بازاریابی شرکت خود به صورت آنلاین نیاز دارید، لازم است تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

یک استراتژی  دیجیتال مارکتینگ مجموعه اقداماتی را توصیف می کند که از کانال های بازاریابی آنلاین برای دستیابی به اهداف مختلف استفاده می کنند. کانال ها تنوع زیادی دارند ممکن است شما مالک یک کانال ارتباطی باشید و یا آنرا برای اجرای یک کمپین مشخص در اختیار بگیرید. برنامه های عملیاتی بازاریابی آنلاین به شما امکان می دهد استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را با موفقیت ایجاد و راه اندازی کنید.

هیچ دو استراتژی دیجیتال مارکتینگ شبیه هم نیستند.

کسب و کار شما دارای یک استراتژی منحصر به فرد متناسب با نیازهای شما و شامل ترکیبی از اقدامات و رویکردها خواهد بود.

یک استراتژی  قوی ، انواع مختلفی دارد:

کوتاه مدت
میان مدت
بلند مدت

تعیین چندین هدف به شما امکان می دهد تا برنامه بهتری برای کسب و کار خود تهیه کنید. به عنوان مثال شما می توانید اهداف کوتاه مدت و میان مدت ایجاد کنید که به شما کمک می کند تا به اهداف بلند مدت خود برسید.

تفاوت کمپین های  دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های  دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هنگامی که شما در مورد استراتژی  دیجیتال مارکتینگ فکر می کنید ، ممکن است این تصور را داشته باشید که با کمپین دیجیتال مارکتینگ یکی است. ولی باید بدانیم که کمپین های دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ یکسان نیستند.

کمپین های دیجیتال مارکتینگ وسیله ای  برای دستیابی به اهداف استراتژی دیجیتال مارکتینگ است. شما با این کمپین ها به نتایج مورد نظر می رسید.

اگر می خواهید در مبارزات بازاریابی اینترنتی سربلند بیرون بیایید، بهتر است یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ با جزئیات کامل و حرفه ای ایجاد کنید. استراتژی به شما کمک می کند تا کمپین های موفقی ایجاد کنید. یک استراتژی درجه یک  به شما کمک می کند تا سود و ارزش کسب و کار خود چندین برابر کنید.

 

2. اهداف خود را تعیین کنید

اگر قصد دارید یک برنامه عملیاتی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید ، ضروری است که اهداف خود را داشته باشید. شما نمی توانید بدون دانستن آنچه می خواهید به دست آورید ، یک استراتژی  ایجاد کنید. با تعیین اهداف کمپین خود ، خواهید فهمید که می خواهید با بازاریابی آنلاین به چه نتیجه ای برسید.

روی اهداف کوتاه ، میان مدت و بلند مدت تمرکز کنید.

 

اهداف شما باید با اهداف کسب و کار شما همسو باشد. خواه برای بدست آوردن مقدار معینی از تبدیل (بازدید به مشتری) یا به دست آوردن تعداد مشخصی از هدایت ها (هدایت به کانال های ارتباطی) ، شما برای دستیابی به اهداف اصلی خود می بایست یک سری اهداف استراتژیک تعیین کنید.

 

هنگام تعیین اهداف ، باید موارد زیر را تعیین کنید:

 

آنچه می خواهید به آن دست پیدا کنید

چه زمانی  می خواهید به آن برسید

چگونه این موفقیت را اندازه گیری خواهید کرد

شما با این روش، اهداف S.M.A.R.T را برای استراتژی  دیجیتال مارکتینگ خود ایجاد کنید.

 

S.M.A.R.T مخفف عبارت:

 

خاص: دقیقا چه چیزی می خواهید بدست بیاورید. شما نباید اهداف مبهمی مانند "مشتری های جدید" ، داشته باشید بلکه اهداف مشخصی مانند "X برابر با سود بدست آورید". لازمه کار شماست.

 

اهداف می بایست قابل اندازه گیری باشد: هنگامی که اهدافی را تعیین می کنید ، می خواهید بسنجید که آیا آن هدف را به سرانجام رسانده اید یا خیر. هنگامی که هدفی مانند "کسب درآمد X از مشتری" را ایجاد می کنید ، می توانید تعداد مشتریانی را که بدست اورده اید را اندازه گیری کنید تا ببینید آیا به این هدف رسیده اید یا خیر.

 

3- استراتژی های فعلی بازاریابی دیجیتال خود را کنترل کنید

اگر می خواهید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بهبود ببخشید ، باید دائماً آن را کنترل کنید. هنگامی که عملکرد کمپین های بازاریابی دیجیتال خود را درک کردید ، می توانید آنها را در طول مراحل بهبود بخشید. در مورد رسانه ها ، شما باید مالکیت ، درآمد و هزینه های آنها را کنترل کنید

 

رسانه های رایگان را تصاحب کنید

یعنی وقتی شما بدون هزینه در رسانه ها حضور پیدا می کنید
گاها تبلیغات شما باعث می شود در مورد شما مطالبی در سطح اینترنت منتشر شود. این نوع محتوا و رسانه ها مواردی هستند که شما آنها را درج نکرده اید و آن محتوا توسط شما در دنیای دیجیتال قرار نگرفته است.

بیشتر کیب و کارها مورد بررسی قرار می گیرند حالا اگر شما به صورت تحصین برانگیزی کار خود را انجام دهید، مطالبی در خصوص نوع خدمات و محصولات شما تولید می شود. مطالبی که جهت معرفی و یا بررسی و یا تقدیر از کسب و کار شماست و این مطالب توسط شما ایجاد نشده و شما هم هزینه ای بابت آنها نکرده اید پس هر وقت کسی از کسب و کار شما تعریف می کند و شما برای گفتن آن به او مبلغی پرداخت نکرده اید ، در واقع شما یک رسانه را تصاحب کرده اید.

شما می بایست بررسی کنید تا متوجه شوید که کاربران در مورد شما چه می گویند، و پشت سر شما چه مواردی را عنوان می کنند. هر چقدر تعریف و تمجید و مطالب مثبت در خصوص شما بیشتر باشد استراتژی تان درست تر و به همان ترتیب مخاطب و درآمد شما بیشتر خواهد بود.

 

 

رسانه های شخصی

رسانه ها و کانال های ارتباطی که مالکیت آنها با شماست جزو این گروه هستند. وب سایت، وبلاگ، کانال های تلگرام، پیج های اینستاگرام، تمام پروفایل های شبکه های اجتماعی و موارد مشابه جزو مواردی هستند که خود شما تصویری از خدمات و یا محصولتان در آن ایجاد می کنید

با بررسی رسانه های شخصی خود، می توانید استراتژی فعلی خودتان را تجزیه و تحلیل کنید. متوجه خواهید شد که استراتژی اتخاذ شده برای کسب و کار شما مفید بوده است یا خیر! آیا کاربران از شبکه های اجتماعی شما بازدید می کنند و آیا مطالب مورد استقبال قرار میگیرد؟ وبلاگ های شما مخاطب دارد؟ و سایت شما چقدر بازدید می شود؟

این بررسی ها می بایست هر روز انجام شود مهم است که رسانه خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید نتایج آنها کسب و کار شما چگونه است. می توانید ببینید که آیا برای افزایش مخاطب کار دیگری می بایست انجام دهید و یا نیاز است روش تان را تغییر دهید

رسانه های پولی

همانطور که از نامش پیداست باید بابت این رسانه ها پول پرداخت کنید.

 رسانه پولی، بیشتر شامل تبلیغات پولی، مانند تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) یا تبلیغات شبکه های اجتماعی است. هنگامی که تبلیغات PPC یا تبلیغات رسانه های اجتماعی را اجرا می کنید ، هزینه می کنید تا آگهی های شما به نمایش گذاشته شود. و موجب افزایش بازدید سایت شما شود.

 اگر رسانه های پولی بخشی از استراتژی دیجیتال مراکتینگ شما است ، می بایست این روش ها را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید چه نتیجه ای  برای کسب و کار شما حاصل می شود. این بهترین روش برای دانستن این است که آیا تلاش های رسانه پولی شما جواب می دهد یا خیر.

 مهم است که تلاش های فعلی بازاریابی دیجیتال  خود را بررسی کنید تا بدانید چه عواملی برای کسب و کار شما مفید و نتیجه بخش است. شما بهتر است یاد بگیرید که چه چیزی درست کار می کند و چه چیزی نیاز به بهبود دارد. بازرسی از فعالیت هایتان به شما کمک می کند استراتژی جدید دیجیتال مارکتینگ خود را بهینه تر و اثر بخش تر تنظیم کنید.

 به عنوان مثال ممکن است شما بخواهید میزان بازدید یکی از محصولات خود را افزایش دهید، پس از بررسی ها میتوانید متوجه شوید که کدام کانال ارتباطی بهترین نرخ تبدیل را برای شما دارد. پس بهتر است که همواره و مستمر فعالیت ها و روند های بازار یابی خود را بررسی و کنترل نمایید این کار نه تنها بهینه ترین روش بازاریابی تان را مشخص می کند بلکه باعث می شود خلاء های کارتان هم مشخص شود.

ممکن است کشف کنید که مکان هایی برای محتوای جدید وجود دارد ، یک عنصر طراحی باعث افزایش تجربه کاربر یا بهینه سازی می شود که می تواند رتبه شما را در نتایج جستجو در Google بهبود بخشد.

 یک بررسی عمیق به شما امکان می دهد ببینید که تلاش های بازاریابی دیجیتال بهترین عملکرد را دارد. شما درک بهتری از نحوه کارکرد مبارزات خود در حال حاضر و چگونگی بهبود آنها در آینده خواهید داشت.

 

4- بودجه خود را تعیین کنید

هنگام تنظیم استراتژی دیجیتال مارکتینگ ، لازم است بدانید که چه منابعی برای تبلیغات خود دارید و چقدر می توانید هزینه کنید. بهتر است متناسب با توان خود اقدام به تنظیم استراتژی نمایید بنابراین بودجه و منابع جزو حداقل هاست که بهتر است بدانید

ابتدا بهتر است بودجه ای برای فعالیت بازاریابی خود تعیین کنید. اگر بتوانید بودجه ای برای هر کمپین ایجاد تعریف کنید ، بسیار کارآمد است. این بخش مشخص می کند که هر فعالیت بودجه مشخصی دارد و شما می دانید که چقدر می توانید برای هر یک از فعالیت ها هزینه کنید.

اگر فقط یک بودجه برای تمام فعالیت های بازاریابی خود داشته باشید ، ممکن است در نهایت روی یک تاکتیک بازاریابی دیجیتال سرمایه گذاری بیش از حد انجام دهید.

جدا از بودجه خود ، بهتر است منابع خود را نیز مشخص کنید. مردم یکی از مهمترین منابع شما هستند. بهتر است تعیین کنید که چه تعداد از افراد برای فعالیت های بازاریابی آنلاین خود باید کار کنند.

ابزار جزو منابع محصوب می شود

 ابزار بازاریابی مانند Google Analytics  به شما کمک می کند کمپین خود را اجرا یا تجزیه و تحلیل کنید، می توانید این موارد را با توجه به بودجه و دارایی خود در نظر بگیرید. بودجه و منابع خود را تعیین کنید ، بنابراین قبل از شروع استراتژی خود می دانید که چه چیزهایی دارید.

امروز برنامه عملیاتی  دیجیتال مارکتینگ خود را بسازید. یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ بخش اساسی از کسب و کار شما است. وقتی یک برنامه عملیاتی بازاریابی دیجیتال دارید ، می توانید کسب و کار خود را برای دستیابی به اهداف خود متمرکز نگه دارید.