» روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین

تدوین یک استراتژی روابط عمومی دیجیتالی می‌تواند مشکلی پیچیده باشد. عناصر معمول برنامه‌ریزی، تحقیق و اجرا باید با ویژگی‌های معمول روابط عمومی دیجیتال ترکیب شوند. روابط عمومی غیر قابل پیش‌بینی است و یک استراتژی، نیاز به فضا برای تنفس و گذار در دنیای آنلاین و نیز برقراری ارتباط با برندها و مخاطبان دارد.

زمانی که مشغول برنامه‌ریزی برای کمپین روابط عمومی دیجیتال بعدی خود هستید، سعی کنید این ابعاد را مد نظر قرار دهید:

تحلیل و تحقیق

تحقیق همیشه زیربنایی محکم برای یک برنامه‌ریزی استراتژی کامل ایجاد می‌کند. تجزیه و تحلیل رقیب به شما نشان می‌دهد که چگونه رقبای برند شما، مشغول اجرای روابط عمومی دیجیتالی خود بوده‌اند. این کار همچنین رویکرد آنها در برخورد انواع مختلف مطبوعات را آشکار کرده و پرده از موفقیت‌های آنان برمی‌دارد. تحلیل رقیب نباید به عنوان وسیله‌ای برای کپی برداری از کار دیگران مورد استفاده قرار گیرد. اما، این امر می‌تواند در شناسایی فرصت‌های کلیدی کمک کرده و نحوه بهبود ایده‌های فعلی‌تان را برای خلق ایده‌های جدیدی که از رقبایتان پیشی می‌گیرند، مشخص کند.

زمانی که رقبای یک برند را تجزیه و تحلیل می‌کنید، به این موارد توجه کنید:

عنوان‌ها: سایتی که یک برند را نمایش می‌دهد، می‌تواند چیزهای زیادی درباره استراتژی روابط عمومی آنها به شما بگوید. سایت‌ها اغلب مصرف کنندگان برند مورد نظر، ابعادی از تجارت را که بیشتر مورد توجه آنهاست، و تصویری را که می‌خواهند از خود ارائه دهند، به نمایش می‌گذارند.  

محتوا: این‌ بخش می‌تواند شامل دستورالعمل‌های کاربردی، نظرات کارشناسی، فرصت‌های مصاحبه و نمایش کتاب‌های فصلی محصول باشد. نگاه کردن به نوع محتوایی که از یک برند نشان داده می‌شود، می‌تواند به شما بگوید که چه بخشی موفق‌تر بوده است و چه زاویه‌ی خاصی در اینترنت خوب عمل کرده است.

زمان‌بندی: تجزیه و تحلیل روابط عمومی رقبا در زمان‌های مختلف سال، دید بهتری از فعالیت‌های روابط عمومی آنها به شما می‌دهد. سه ماه به عقب برگردید و می‌توانید کمپین‌ها و رسالت‌های اخیر آنها را ببینید. به 12 ماه قبل برگردید و روندها و تکامل فعالیت‌های روابط عمومی آنها را خواهید دید.

زمان‌بندی

در روابط عمومی، زمان‌بندی کلیدی است. در روابط عمومی سنتی، برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت معمولاً مربوط به 3 ماه آینده و برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت مربوط به 6 هفته بعد است. یک اظهاریه مطبوعاتی با تصویر می‎‌تواند در همان روز آپلود شود در حالی که نقد یک محصول می‌تواند بیش از یکماه برای انتشار به طول بینجامد. مصاحبه‌ها با توجه به قالب و نوع محصول می‌تواند متفاوت باشد.

مهم است که هنگام اجرای کمپین روابط عمومی خود، بدانید که پروسه‌ی روابط عمومی دیجیتال شما، از زمان تهیه اظهاریه‌ی مطوبعاتی تا توزیع نمونه‌ها و قراردادهای انحصاری با افراد و عناوین بانفوذ، چقدر به طول خواهد انجامید.

یک کمپین روابط عمومی خوب برنامه‌ریزی شده باید از روی مجموعه متعددی از القاب و عناوین و خروجی‌های مختلف به طور همزمان به راحتی عبور کند.

واقعیت

برخی مشتریان به مزایای SEO (بهبود رتبه درنتایج موتورهای جستجو) روابط عمومی دیجیتال بیشتر از موفقیت در شناساندن خود برند علاقه‌مند هستند. به همین دلیل، ابتدا ببینید که مشتری شما از شما چه می‌خواهد و کمپین شما چگونه می‌تواند آن را انعکاس دهد.

در صورتی که مشتری در فعالیت‌های مورد نظر شرکت نکرده و تلاش صورت گرفته را مورد تقدیر قرار نمی‌دهد، نیازی به طراحی یک استراتژی بلندپروازانه نیست. زمانبندی، کلید اصلی است؛ اگر استراتژی شما فشرده به نظر می‌رسد، پس به احتمال زیاد همینطور است.

کمپین خود را ساده و مؤثر، اما در عین حال صریح طراحی کنید و زمان کافی برای دریافت بازخورد مشتری تعیین کنید. طراحی استراتژی‌ کمپین‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد، ولی شرایطی را بوجود نیاورید که با یک گزارش ارزیابی ناراحت‌کننده و ناجور مواجه شوید.

ادغام فرصت‌ها

فراموش نکنید که چگونگی تکرار استفاده از استراتژی روابط عمومی دیجیتال خود را در خدمات مختلف، مورد بررسی قرار دهید. آیا استفاده از «ارتباط با وبلاگ‌نویس‌ها» و «هدیه دادن به افراد مشهور» بخشی از استراتژی شماست؟ دنبال حوزه‌های دیگری بگردید که می‌توان این موارد را در آنها گسترش داد و به کار برد. هدیه دادن به افراد مشهور می‌تواند به صورت تصاویری درآید که از طریق رسانه‌های اجتماعی و یا حتی خود این افراد مشهور تبلیغ شود. وبلاگ نویس‌های می‌توانند در طول کمپین به عنوان وبلاگ‌نویس مهمان بر روی سایت مشتری کار کنند. نقدها و مصاحبه‌ها می‌توانند بر روی سایت وبلاگ‌نویس‌های قهار آورده شوند و مواردی از این دست.

آگاه بودن از این امر که استراتژی روابط عمومی دیجیتال شما چگونه می‌تواند بر سایر پرتال‌های آنلاین مشتری شما و همچنین حضور دیجیتالی کلی مشتری شما تأثیر بگذارند، مهم است.

پیش از اینکه حتی انگشت خود را روی صفحه کلید بگذارید، مطمئن شوید که موارد زیر را را برای برنامه‌ریزی کردن در اختیار دارید:

اهداف: مطمئن شوید که درک واضحی از اهداف مشتری خود برای سال آینده و بودجه‌ای که برای این امر کنار گذاشته‌اند، دارید.

تقویم بازاریابی: این مورد باید برای کمپین شما، بخشی حیاتی باشد. یک تقویم بازاریابی خوب شامل معرفی محصول به بازار، تاریخ‌هیا قابل توجه مرتبط با مشتری، یک کمپین جدید و دیدی کلی از مراسم‌هایی که مشتری در یک دوره زمانی خاص در آنها شرکت خواهد داشت، است. یک تقویم بازاریابی باید پایه‌ی اصلی طراحی هر استراتژی بازاریابی باشد.

وثیقه و تضمین: از عکس‌های کمپین گرفته تا برش‌هایی از محصول و نقل قول از افراد کلیدی مربوط به آن برند، مهم است که قبل از اجرای کمپین خود، ابزار مناسب را برای اجرای استراتژی خود در یک محدوده‌ی زمانی تعیین شده توسط مشتری، داشته باشید.

یک استراتژی کمپین روابط عمومی دیجیتالی باید ترکیبی از تاکتیک‌های مختلف باشد و به عنوان مکملی برای دیگر فعالیت‌های دیجبتالی عمل کند. استراتژی روابط عمومی باید همگام با برنامه‌های روبط عمومی سنتی عمل کند، نه به عنوان یک پسا فرایند. زمانی که یک استراتژی را به مشتری ارائه می‌دهید، بهترین زمان برای پیشنهاد دادن ایده‌های جدید، خروجی‌های و مسیرهایی برای ادامه راه، و همچنین ارائه‌ی نمونه‌هایی از آنچه سایر برندهای این صنعت در صدد انجام آن هستند، می‌باشد.