» بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتور جستجو یا SEM چیست ؟

بازاریابی موتور جستجو یا (search engine marketing ) یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی است که برای افزایش بازدید وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو و تبدیل بازدیدها به مشتریان وفادار یا مخاطب ماندگار استفاده می شود. به صورت کلی بازاریابی موتورهای جستجو به تمام فعالیت هایی است که مربوط به موتورهای جست و جو هستند اشاره دارد.

موتورهای جستجو از دو روش برای معرفی وب سایت یا شبکه های اجتماعی شما به جستجو کنندگان و در نهایت افزایش میزان بازدید استفاده می نمایند:

  • درروش اول که بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) ودر حال حاضر بهینه سازی تجربه جستجو یعنیSearch Experience Optimization نام دارد ,با بهبود نمایش وب سایت برای کاربران و رعایت نکات سئو براساس استانداردهای موتورهای جستجو, سایت در نتایج برتر قرارگرفته و ترافیک بیشتری دریافت می نماید و برای این جایگاه هزینه ای نمی پردازد والبته از نظر بازه زمانی طولانی تر است .
  • در روش دوم که معمولا تبلیغات در موتورهای جستجو ( به طور معمول گوگل) نام دارد , شما به ازای پرداخت هزینه برای کلمات کلیدی موردنظر و با توجه به فاکتور های ضروری و موثر در نمایش تبلیغ , در رتبه های برتر قرار خواهید گرفت .که معمولا به صورت Paid Search یا پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) می باشد و نسبت به سئو روشی سریع تر برای افزایش ترافیک وب سایت است

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

چرا بازاریابی موتورهای جستجو مهم است ؟

• برای قراردادن تجارتتان در مقابل اقرادی که علاقه مند به محصولات و خدمات شما هستند : باتوجه به افزایش تعداد مصرف کنندگانی که در مورد محصولات آنلاین تحقیق می کنند و سپس خرید خود را انجام می دهند , بازاریابی موتورهای جستجو یک استراتژی حیاتی برای افزایش دستاوردهای شرکت ها و مخصوصا فروشگاه های آنلاین می باشد.

• بر خلاف اکثر تبلیغات دیجیتال، بازاریابی موتورهای جستجو غیر مزاحم است و در امور یکدیگر تداخل ندارد.

• بازاریابی موتورهای جستجو مشتریان را در بهترین زمان یا سربزنگاه می یابد, زمانی که ذهن آن ها برای دریافت اطلاعات گشوده است و دنبال دریافت راه حل و خرید هستند .درحقیت بیشتر بازدیدکنندگان جدید یک وب سایت از طریق موتورهای جستجو سایت را پیدا و از آن بازدید می کنند و از آنجایی که جستجو های خود را با هدف پیدا کردن یک ماهیت تجاری انجام میدهند بنابراین در بهترین حالت ذهنی برای دریافت پیام های بازاریابی شما و تبدیل شدن به مشتریان آینده هستند .

• در بازاریابی موتورهای جستجو شما به ازای نمایش هایی (impressions) که منجر به بازدید می شود هزینه پرداخت می کنید و هر بازدید کننده رتبه بندی وب سایت شما را در نتایج موتورهای جستجو (SERP) بهبود می بخشد .

بازاریابی موتورهای جست و جو چگونه عمل می کند ؟

موتورهای جستجو از الگوریتم های پیچیده استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود تا نتایج مربوط به هر جستجو از جمله موقعیت مکانی و سایر اطلاعات بیشترین ارتباط را داشته باشند .

SEM از دید یک مشتری:
اگر شما به عنوان مشتری به دنبال یک محصول خاص یا خدمات آنلاینی باشید, کلمه کلیدی مرتبط را در موتورهای جستجو تایپ می نمایید و لیستی از کمپانی هایی که با کلمه کلیدی شما مطابقت دارند در نتایج جستجو ظاهر می شوند و نتایج مربوط به تبلیغات ؟( paid search advertising) متمایز هستند و در بالا و کنار صفحات نتایج موتور جستجو نمایش داده می شوند تا دید بیشتری نسبت به نتایج ارگانیگ را فراهم نمایند.

SEM از دید یک بازاریاب:
هنگامی که به عنوان یک بازاریاب کمپینی را تنظیم می نمایید, شبکه های SEMپیشنهاداتی را به شما ارائه می دهند:
مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت یا محصول خود را انتخاب کنید
یک مکان جغرافیایی برای تبلیغی که در آن نمایش داده می شود انتخاب کنید
یک آگهی مبتنی بر متن برای نمایش در نتایج جستجو ایجاد کنید
میتوانید برای هر کلیک قیمت مورد نظر خود را پیشنهاد دهید
ایجاد تبلیغات متنی آسان تراست. بازاریابان یک عنوان، متن برای یک آگهی، یک Call To Action و یک URL برای کلیک (hyperlink) در نظر می گیرند.
SEM یکی از کارآمدترین روش ها برای سرمایه گذاری در زمینه موتورهای جستجو است.