تحقق تجارت الکترونیک رویکردی الزامی برای دولت هاست

9343  تعداد بازدید  |  سه شنبه 18 بهمن ماه 1390

دکتر علی صنایعی : تحقق تجارت الکترونیک رویکردی الزامی برای دولت هاست

تحقق تجارت الکترونیک رویکردی الزامی برای دولت هاست
با ورود به هزاره سوم جهان شاهد رقابت فشرده‌تر دولت‌ها در بخش تجارت متمرکز است.

پیشرفت فناوری اوضاع را به مرحله‌ای رسانده است که صاحبان قدرت اقتصادی در جهان با ایجاد بسترهای لازم فرصت‌های جدید را خلق می‌کنند.

دکتر صنایعی مدیر گروه پژوهشی ITM دانشگاه اصفهان و دبیرکل ششمین کنفرانس بین المللی تجارت الکترونیک در گفت و گو با ICTPRESS ستاد اطلاع رسانی ECDC2012، با بیان این که در برنامه چهارم قول پهنای باند مکفی برای تحقق دولت الکترونیک را داده بودند که البته محقق نشد، می‌گوید: امیدواریم این وعده با توجه به تکالیف برنامه پنجم به عنوان یک زیرساخت محقق شود.

صنایعی از جمله ضرورت‌های الکترونیک‌ شدن هر چه سریعتر دولت را سهم کمتر از یک دهم درصدی ایران در تجارت الکترونیک بیان کرد و گفت: وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان متولی باید قوی‌تر از گذشته عمل کند تا مبانی تجارت الکترونیک در کشور بیشتر توسعه یابد.

رئیس دانشکده مجازی دانشگاه اصفهان اظهار داشت : انجام امور و خدمات بخش دولتی باید به صورت الکترونیک انجام شود تا به همراه بانکداری الکترونیک گام‌های مهمی برای تحقق انجام امور به صورت الکترونیکی در سایه دولت الکترونیک برداشته شود.

صنایعی اقدام مهم دیگر مورد نیاز کشور را گذر از وب 2 به وب 3 مورد تأکید قرار داد و گفت : تحقق آن در تجارت باعث از بین رفتن واسطه و دلالی می‌شود.

وی تصریح کرد : لازم است تا بانکداری الکترونیک به عنوان موتور تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک به عنوان پشتوانه فنی و توسعه پایدار دولت الکترونیک و سرمایه‌گذاری بر روی بازی‌های رایانه‌ای مورد توجه مسئولان کشور قرار گیرد.

طبق شاخص‌های تعریف شده تا پایان سال دوم برنامه پنجم تمامی دستگاه‌های اجرائی و واحدهای تابعه و وابسته و تا پایان برنامه، 60درصد خانوارها و تمامی کسب و کارها باید به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل شوند.

همچنین میزان پهنای باند اینترنت بین‌الملل و شاخص آمادگی الکترونیک و شاخص توسعه دولت الکترونیک باید به گونه‌ای طراحی شود که سرانه پهنای باند و سایر شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان برنامه در رتبه دوم منطقه قرار گیرد.

دکتر صنایعی گفت : ششمین کنفرانس بین المللی تجارت الکترونیک با رویکرد بر بیمه و بانکداری اسلامی 20 و 21 اردیبهشت ماه 91 در شیراز برگزار می شود.