هشدار به کاربران اینترنتی

9283  تعداد بازدید  |  شنبه 15 بهمن ماه 1390

در کنار تبلیغات اینترنتی واژه‌ها و مفاهیم مرتبطی از جمله بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک هم رواج یافته است که . . .

هشدار به کاربران اینترنتی
هشداریک مدرس دانشگاه به کاربران اینترنتی :

در کنار تبلیغات اینترنتی واژه‌ها و مفاهیم مرتبطی از جمله بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک هم رواج یافته است که در این روش شرکت‌های متقاضی از طریق کدهای قرار داده شده در سایت‌ها و وبلاگ‌ها تبلیغ می‌کنند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: در این قبیل تبلیغات در صفحات اینترنتی به ازای هر کلیک مبلغی به فرد کلیک‌کننده پرداخت می‌شود که شرکت‌ها به شیوه‌های مختلف آن را پرداخت می‌کنند، هر چند این مبالغ ناچیز هستند، اما انگیزه‌ای است تا کاربران در کنار انجام فعالیت اینترنتی خود با سر زدن به این آگهی‌ها کسب درآمد کنند.

یوسفلی با تاکید بر اینکه تبلیغات اینترنتی در یک گستره جهانی و با هزینه‌ای کمتر از تبلیغات در فضای سنتی است، گفت: البته تاکنون تبلیغات اینترنتی در میان شهروندان فراگیر نشده و غالباً یک طرفه است. رابطه‌ای که در یک طرف شرکت‌های هزینه‌کننده، روشی را برای معرفی خود انتخاب کرده‌اند و طرف دیگر شهروندانی که توجه چندانی به این قبیل تبلیغات ندارند.

وی، این رابطه یک‌سویه را ناشی از نوپا بودن تبلیغات اینترنتی برشمرد و افزود: از این‌رو شرکت‌هایی که این شیوه تبلیغی را برمی‌گزینند، باید صبور باشند تا به نتیجه دلخواه برسند.

این مدرس دانشگاه گفت: وقتی از عصر اطلاعات نام می‌بریم واژه اینترنت به اذهان همه متبادر می‌شود، اما در حالت واقعی چیزی تغییر نکرده است و فقط همه اتفاقات، خود را در فضای جدید نشان می‌دهند به ویژه تبلیغات که پیش از این در روزنامه‌ها و تلویزیون بود و در عصر اطلاعات از طریق اینترنت و با هزینه اندک انجام می‌شود.

یوسفلی با هشدار به جوانان در خصوص ثبت‌نام در سایت‌های تبلیغاتی گفت: ممکن است عده‌ای از این طریق و در قالب تبلیغات، از طریق کسب شماره حساب فرد داوطلب و با مهندسی اجتماعی به صورت کلاسیک با کسب اطلاعات فردی وارد سیستم شخصی شوند که در امنیت شبکه اصطلاحاً به آن حمله می‌گویند. از این‌رو باید پیش از ثبت‌نام در این سایت‌ها استعلام شوند.

وی، با اشاره به انواع دیگر تبلیغات در فضای مجازی، گفت: تبلیغات الکترونیکی گونه دیگری از تبلیغات است که از طریق پیام کوتاه و در تلفن‌های همراه انجام می‌شود، به ویژه در پاره‌ای مواقع که شماره همراه اشخاص در اختیار شرکت‌های متقاضی تبلیغات قرار می‌گیرد تا آن‌ها آگهی‌های تبلیغاتی خود را به شماره همراه ارسال کنند. هر چند در این موارد بحث امنیتی مطرح نیست و ما صرفاً یک بازدیدکننده تبلیغاتی هستیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه ارسال ایمیل به آی‌دی افراد نیز شیوه دیگری از تبلیغات اینترنتی است، خاطرنشان کرد: هرچند در اغلب اوقات این قبیل تبلیغات در قالب اسپم (spam) هستند، اما باید دقت کرد که عده‌ای نیز از این طریق دست به کلاهبرداری زده و با تبلیغات کذایی یا اخذ مشخصات افراد ناآگاه و عجول طی فرصت و فضای به دست آمده اقدامات سوء خود را عملیاتی می‌کنند.